top of page

Szeretnéd, hogy a kutyád jól viselkedjen?

Attól még, hogy azt mondod neki valamire, hogy NEM!, nem fogja tudni, hogy helyette mit és hogyan Igen!


Elém került egy Popper Péter idézet, ami ugyan más kontextusra íródott, de bizonyos szempontból nagyon jól jellemez helyzeteket a kutyáinkkal is.


".... csak tagadáson nem lehet szilárdan megállni, kell lennie egy „igen”-nek is. .... Ha nincs „igen”, a döntések és választások bukása majdnem bizonyosra vehető. A tagadás, a nemet mondás lehet a kezdete egy változtatásnak, de ha csak el akarunk valahonnan menekülni, ha csak ki akarunk szabadulni egy adott mintából vagy helyzetből, de nincs, amire igent tudunk vagy akarunk mondani, akkor a választások és döntések végül kudarcba fognak fulladni, és a helyzetek megismétlődnek.”


Tegyük fel, hogy van néhány dolog, amit nem szeretnél, hogy a kutyád csináljon. Például felugrál, beleiszik pocsolyákba, nem hagy enni, pórázon odahúz számára érdekes dolgokhoz – de gyakorlatilag bármi, ami neked bosszúságot okoz.

Mi történik, ha dühösen rákiáltasz? A legtöbbször azt látom, hogy vagy megijed, vagy ignorálja a gazdáját, vagy összezavarodva és kicsit elkenődve elkezd valami egészen más, de szintén nem kívánatos viselkedést produkálni.


Mi lenne, ha a (számodra) „rossz” viselkedés helyett olyan alternatívákat tanítanál neki, amikből ő is megérti, hogy mit vársz el tőle az adott szituációban?


Vagyis mit igen a sok nemnemnemnem helyett.


Például megtanítottad-e neki, hogy felugrálás vagy kunyerálás helyett várja végig nyugodtan egy kis takarón vagy a helyén, amíg levetkőzöl hazaéréskor, vagy amíg megeszed az ebéded? Kialakítottál-e egy olyan behívást, amivel akár azt is el tudod érni, hogy számára értékes dolgokat hagyjon ott miattad, ahelyett, hogy messziről ordítanál vele (aminek hatására csak gyorsabban feleszi amit talált)?


Ezek persze nem minden esetben egyszerűek, sőt, hónapok, sokszor évek munkája és nagyon fontos, hogy a tréning értelmes részletekben legyen felépítve, és a jutalom erőssége felvegye a versenyt a környezet kihívásaival. De ha belegondolunk, hogy a kutyáink maximum 10-15 évet vannak velünk, összemérhető-e a tréningbe fektetett idő azzal, hogy a hátralévő életüket összhangban, stresszmentesen, ne a büntetéstől félve töltsék velünk?


Milyen kutyát szeretnél? Két kutya ül az út mellett. 
Generated with Canva.
Milyen kutyát szeretnél?

Miért annyira fontos ez a mindennapokban?


A Te szempontodból: Hiszed vagy sem, a viselkedésünk visszahat a kedvünkre és hosszú távon a személyiségünkre. Ha túl sokat gyakorolsz agresszív megnyilvánulásokat, sokszor büntetsz, vagy emeled fel a hangod, magasabb lesz az általános stressz-szinted és ezzel párhuzamosan romolhat mindkettőtök kedve, hosszú távon életminősége.


A kutyád szempontjából: Nem csak a tréninggel, de a mindennapokban is az a célunk, hogy a kutyáink a „jó” viselkedést tanulják. Viszont a sok büntetés, dühös kiabálás elveszi a kedvét a veled való munkától, mert azt tanulja meg, hogy nem jó veled lenni/dolgozni. Rosszabb esetben akár félelemmel és diszkomforttal asszociálhatja a gazdáját.


Mi ennek az oka?


Emlékszel, amikor általánosban felszólítottak felelni, néha úgy érezted, hogy az agyad helyén egy üres lap van és semmi értelmeset nem tudsz kinyögni, de megjegyezni sem bírod, hogy a tanár épp mit kérdezett?

A válasz a stresszhormonokban és a stressz hatására az agyban felszabaduló anyagokban rejlik: a magas stressz-szint megakadályozza, hogy az agy tanuljon és előhívja a tanultakat. Emellett ezek az anyagok aktiválják az érzelmekért felelős agyi területet is, és BUMM, így képződnek a negatív asszociációk.


Ha legközelebb valami olyan dolgot csinál a kutyád, amit te nem szeretnél, gondolkodj el rajta, hogy

(1)     mi az, amit a kutyád szeretne elérni az adott szituációban,

(2)     mi az az alternatív viselkedés, amit szívesen látnál tőle,

(3)     mi az a jutalom, ami miatt megéri neki a jó viselkedést produkálni a régi rossz helyett,

és kezdd el neki megtanítani a jó alternatívát.


Valószínűleg nem fog azonnal tökéletesen sikerülni, de minél többször gyakoroljátok, annál mélyebbre íródik és egy nap majd azt veszed észre, hogy saját döntéséből is a jó megoldást választja és a jó viselkedés alapértelmezett szokássá válik.




Felhasznált irodalom:


Illusory Feelings, Elusive Habits: People Overlook Habits in Explanations of Behavior; https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/09567976211045345

Stress and stress responses: A narrative literature review from physiological mechanisms to intervention approaches; https://doi.org/10.1177/18344909241289222

Facts and fiction about stress in dogs - Amamzing Animal Minds

 
 
bottom of page